Пошукова експедиція
на місці можливої загибелі танку часів Великої Вітчизняної війни.
Черкаська область, Жашківський район, с. Охматів. Річка Гірський Тікич
Головним завдання експедиції являлось знаходження ймовірного місця загибелі об’єкту, при можливості його ідентифікація та підйом залишків бойової машини, приведення їх до експозиційного вигляду та передача їх до експозиції музею ЗС України.
Опитування місцевих жителів. В ході опитування було виявлено що взимку 44 року в селі точилися запеклі бої (50 отд. тбр.) Село декілька разів переходило із рук в руки. В ході одної спробі переправитися через річку, декілька радянських танків потрапило під вогонь ворожої батареї. Декілька танків було підбито на льоду річки. З танку який являється об’єктом пошуку, екіпаж евакуювався, а згодом танк був підірваний (?) Приблизне місце загибелі танку було встановлено.
В ході розвідувальних робіт проведених на ділянці річки Гірський Тікич було встановлено місце де ймовірно знаходиться об’єкт пошуку. Показники метало детекторів надавали стійкий сигнал про знаходження під водою металевого об’єкту площею декілька кВ. метрів
Групою пошуку було залучено підводне обладнання для розмиву об’єкта від мулу. В ході робіт було встановлено що під 2х метровою товщею мулу знаходяться залишки розбитого потужним вибухом, радянського танку, або самохідної установки.
З метою підйому залишків бойової машини та подальшої її передачі до експозиційної площадки музею Збройних Сил України було прийнято рішення про проведення другого етапу експедиції «Підйомні роботи».
«Підйомні роботи».
Роботи по підйому залишків техніки проводилися концерном Київпідземшляхбуд
В ході робіт було встановлено що від бойової машина залишилося декілька фрагментів. А саме нижня частина корпусу танка , фрагменти трансмісії та досить велика кількість деталей.
Після того як було піднято ці залишки в даному місці жодних великих предметів, частин корпусу танку, тощо, не було знайдено. Організаційним комітетом експедиції було прийнято рішення про припинення подальших пошукових робіт.
Висновок: Ймовірно що об’єкт пошуку (танк Т-34-76) що загинув у січні 1944 року, при спробі переправи через річку Гірських Тікич, був зруйнованим внутрішнім вибухом. Його більшу частину залишків, що довгий час були над по верхньої води, були вилучено в кінці 40-х, початку 50-х рр. ( із спогадів нових свідків)
Доповнення. В 1983 році, з метою встановлення на постамент, недалеко від цього місця, було піднято ще один танк, яких виявився розбитим, замість нього на постаменті встановили ИС-3. Цікаво, що займався встановленням пам’ятника командир частині що вела тут бойові дії в 44му році. По інформації місцевих жителів в річці знаходяться ще декілька танків.
Комментарии к посту3 комментария